Det är inte många länder som kan stoltsera med en anrik auktionshustradition, men Sverige har faktiskt världens äldsta auktionshus och den är idag fortfarande verksamt. Stockholms auktionsverk har sedan starten varit en populär mötesplats för hantverk, konst och antika föremål. Med ett team av många akademiska experter har man många olika specialområden som man fokuserar på i de olika kategorierna. Det är dock de historiska perioderna auktionsverket gjort sig kända för och eftersom auktionshuset varit verksamt sedan tiden när barocken, gustaviansk och rokoko var samtidens stil – så säljer man omfattande föremål och konst från dessa historiska perioder. Sedan starten med friherren Claes Rålamb på 1600-talet har Stockholms auktionsverk varit en samlingsplats för människor som älskar konst och design. Här har historiska profiler såsom kungarna Gustav III och Karl XI köpt föremål – men även under 1900-talets början var Selma Lagerlöf och August Strindberg trogna kunder. Det är nog inte särskilt konstigt då man alltid försökt att bevara historien på det bästa sättet.

Nuförtiden är Stockholms auktionsverk känt för att vara ett av Sveriges ledande marknadsplatser för antikviteter, konst, hantverk och design. Med tre olika lokaler utspridda i Stockholm, har man olika kvalitetsauktioner som hålls ganska ofta. Man har idag även online-auktioner som är väldigt populära på nätet. På senare år har man brett ut sitt nätverk och erbjuder idag olika dotterbolag i andra svenska storstäder såsom Göteborg och Malmö. Utanför Sverige är man också representerade i populära auktionsstäder som London, New York och Hamburg mm. Med en anrik historia och kvalitetsföremål, har man skapat ett mycket speciellt auktionshus som alltid garanterar kvalitetsprodukter. Dessutom har man satsat mycket på dagens generation och därför de senaste 20 åren utbildat många personer; om just historia, antikviteter och konst – för att bevara traditionen av konst och auktionshus. Det här är ett auktionshus som med sina 346 år kommer att fortsätta briljera i den svenska auktionshandeln.