Auktioner populära igen!

Nu har Sverige ännu en gång fått auktionsfeber och försäljningarna på nätet och auktionshusen – säljer som aldrig förr. Det är nu inte bara äldre människor som har börjat intressera sig för auktioner, vilket syns tydligt på sociala medier – där alltfler delar med sig av sina auktionsköp. Intresset för auktioner har ökat överlag och med positiva siffror från både Bukowskis, Blocket och övriga auktionshus runt om i landet, ser det ut som att en trend har förändrats. Det är nog inte så förvånande med tanke på att SVT med program som tex antikrundan och många stiltidningar, har börjat intressera sig för auktioner genom tävlingar och som inredningsdetaljer. Allt fler människor i Sverige vågar även ta sig till olika auktioner, som tidigare bara varit en plats för pålästa samlare – men som idag vill göra ett miljömedvetet köp. Dessutom har auktioner på senare år börjat att associeras med familjeevent och ett sätt att träffa andra människor.

Denna uppgång är något som auktionshusen ser som positivt, eftersom det är en avgörande kultur som väcker intresset för både lokala och större auktionshus. För många personer som levt sitt liv med sociala medier, är dessa auktioner ett sätt att kunna möta kulturen på egen hand utanför mobilerna – vilket är en dragningskraft för många. Men man ser även ett större intresse från yngre människor som börjat intressera sig för konst och antikviteter från 1920-tal fram tills 1970-tal, vilket ökat auktionerna på nätet på ett helt nytt sätt än tidigare, enligt experter. Förutom designfynd så är det ett sätt att hitta fina möbler med mycket design till ett billigare pris – men också kläder och smycken har blivit trendigt att köpa vintage på nätet. Om tidigare generationer gått efter olika samtida stiltrender, har 2010-talet var en tidsepok när man fokuserat mycket på individen och unika föremål. Individualiteten och antikviteter hänger därmed på många sätt ihop och gör att riktningen ser riktigt ljus ut.

Leave a Reply